Jizerská padesátka 2016

Čtvrtek 7. 1. 2016

Tak jak se stalo krásnou tradicí, zúčastnil se náš lyžařský oddíl tradičního závodu Jizerská 50. Letošní ročník byl mimořádný tím, že závodníci na 50 km absolvovali trať pouze o 4 km delší než závodníci na 25 km. Tato anomálie byla způsobena absencí fotografie sněhové pokrývky v horách Jizerských. Navíc, oproti jiným ročníkům, mohli naši závodníci absolvovat tuto lehce zkrácenou trať v časovém termínu, který si sami dokonce předem i vybrali. A tak Pavel a Milda zaběhli svůj závod již v pátek, fotografie a teď pozor s čelovkami, neb jimi vybraný termín startu byl stanoven na 19 hodinu, kdy už byla tma. Trať absolvovali v časech odpovídajících jejich věku, výkonnosti a délce vousů. Nejdůležitější však bylo, že oba byli nadšeni, spokojeni a rozradostněni tím, že se závodu zúčastnili. Druhého dne, v hustokrutém ranním čase, se vydali fotografie další 2 sportovci - Martička převlečená za Káťu, alias Medvídek Pú, a předseda oddílu Olda, který se nemusel za nikoho převlékat, na start závodu 25 km, potažmo na 12 km, který byl naprosto nezodpovědnými pořadateli stanoven na 8 hodinu ranní. Oba, s úsměvem na rtu, dali na jedinou kartu - dojet. Tento cíl splnili a krásné skleněné medaile obdrželi.

Ve volných chvílích mezi závody jsme se vydávali do blízkého okolí, nasávali horský vzduch, místní i jiné speciality, například v penzionu Heidy nám sličná mladá fotografie paní, matka tří dětí, nabídla k ochutnání několik druhů hrabětických, tradiční metodou vyráběných sirupů - kiwi, javor a lipový květ.

V nedělním mlžném oparu jsme se vydali povzbudit naše reprezentanty a jen díky naší podpoře se Standa Řezáč umístil na krásném 12. místě. Zhlédnutí napínavého fotografie závodu nám bylo umožněno díky ochotnému studentu střední právnické školy v Liberci, bydlištěm v Bedřichově, který nás díky Mildově nápadu a Oldově dohodě naložil do své vínové Felicie a dovezl téměř až na místo závodu. Po závodě jsme shodně konstatovali, že jsme moc dobře udělali, když jsme do našich závodů již v pátek a v sobotu nastoupili. Mazali jsme totiž tuhý modrý.

Všichni závodníci i jejich početný doprovod byli s touto čtyřdenní závodně-poznávací akcí spokojeni, o čemž svědčí přiložené fotografie. A všichni se již těšíme na další akci.

Rádce: Milan Ungerman
Zapisovatelka/korektorka: Alexandra Dvořáková